تبلیغات
احمد عبودی پور - سید «طاهر هاشمی»؛ حلقه اتصال جهاد عشایر عرب خوزستان و دفاع مقدس
سید «طاهر هاشمی»؛ حلقه اتصال جهاد عشایر عرب خوزستان و دفاع مقدس

گروه حماسه و ایثار: جهاد عشایر عرب خوزستان برگرفته از فرمان تاریخی آیت‌الله العظمی سید «محمدكاظم طباطبایی یزدی»‌(ره) مرجع بزرگ شیعیان بود كه بر نقش گسترده‌ علمای شیعه در نبرد نابرابر با قوای متجاوز انگلیسی تأكید داشت. حماسه‌آفرینی عشایر خوزستان در هشت سال دفاع مقدس نیز ادامه‌دهنده این حضور بود.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان، جهاد عشایر دشت‌آزادگان واقع در «مینیور»، دشتی بین اهواز و حمیدیه در سال 1293 (1914) بین مردم مسلمان ایران و عراق و نیروهای انگلیسی اتفاق افتاد. دفاع مقدس عشایر عرب خوزستان برگرفته از فرمان تاریخی آیت‌الله العظمی سید «محمدكاظم طباطبایی یزدی»‌(ره) مرجع بزرگ شیعیان بود كه بر نقش گسترده‌ علمای شیعه در نبرد نابرابر با قوای متجاوز انگلیسی تأكید داشت.

روحانیون نه تنها خود پیشگام مبارزه علیه مهاجمین بودند بلكه با رهبری قابل تحسین خویش مردم را برای مبارزه و استقامت آماده می‌كردند. جنگ جهانی اول كه برانگیخته از اندیشه‌های استعماری و استثماری و چیرگی و زورگویانه جهانخوران بود نه تنها سرزمین كشورهای درگیر جنگ را در برگرفت بلكه خوزستان و بصره را درگیر كرد. از جمله شهرهای خوزستان كه در آن جهاد اتفاق افتاد دشت‌آ‍زادگان بود.

در جریان جنگ جهانی اول علمای نجف به خصوص آیت‌الله سید «محمدكاظم طباطبایی یزدی» كه مرجع تقلید عالم تشیع بود به منظور جلوگیری از تهاجم انگلیس به كشورهای اسلامی و تجهیز قوای مسلمان فتوای جهاد علیه قوای مهاجم را صادر كردند. حجت‌الاسلام سید«محمد یزدی» در رأس هیأتی از روحانیون مسلمان شیعه برای تشویق مردم علیه جهاد به مناطق عشایر خوزستان و عراق در منطقه حضور یافت.

پس از ابلاغ اعلامیه آیت‌الله یزدی، جنب و جوش بسیاری بین عشایر به وجود آمد و هر لحظه برای نبرد با قوای انگلیس آماده‌تر شدند. عشایر غیور دشت‌آ‍زادگان از مناطق سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه و روستاهای اطراف به سوی اهواز به حركت درآمدند و پس از تقریباً 50 كیلومتر پیاده‌روی در دشتی بین اهواز و حمیدیه برابر قشون انگلیس صف‌آرایی كردند. بسیاری از طوایف دشت‌آزادگان در این جنگ حضور داشتند.

نیروهای انگلیس از چندین لشكر مجهز به توپخانه و سلاح سنگین تشكیل شده بودند و «ویلسون» یكی از قوای انگلیسی با همكاری شخصی بنام «كوكی» به شعیبه و بصره و خرمشهر به اهواز آمد و در انجا متمركز شد. ویلسون، نخست نامه‌ای به عشایر منطقه دشت‌آزادگان نوشته و با خدعه، اعلام كرد كه قشون انگلیس هیچگونه دشمنی با آنها ندارند لذا ‌آنان نیز به نوبه خود اجازه دهند لشكریان بریتانیا به راه خود ادامه دهند.

عشایر مسلمان با رد پیشنهاد انگلیس به ویلسون نوشتند كه به هیچ وجه اجازه عبور به قوای انگلیس را نخواهد داد و برای جنگ با لشكریان ویلسون به خط اول جبهه آمدند. سلاح عشایر مناطق در این جنگ «تفنگ»، «فاله»، «چماق قیری» ‌(مگوار) نیزه و شمشیر بوده است.

نیروهای انگلیس پس از دریافت پاسخ عشایر از اهواز به طرف تپه‌های مینیور در غرب اهواز به حركت درآمدند و برای جنگ با عشایر آماده شدند. عشایر با سردادن شعارهای اسلامی خود را برای شهادت در راه خدا آماده ساخته بودند. با توجه به برتری ارتش انگلیس و عدم امكانات جنگی عشایر، به افراد تحت فرماندهی خویش دستور دادند كه با یورش شبانه خود به انگیسیها اجازه استفاده از توپخانه و سلاح سنگین را ندهند.

حمله ناگهانی و سریع عشایر، نیروهای انگلیس را غافلگیر كرده و جنگ به مواضع دشمن كشیده شد. در این نبرد نیزه، چماق و فاله نقش تعیین‌‌كننده‌ای ایفا كردند، قدرت حمله به حدی بود كه سربازان انگلیسی نتوانستند از سلاحی كه در اختیار داشتند استفاده كنند. زد و خورد ساعت‌ها ادامه داشت و عشایر غیور توانستند انگلیسی‌ها را بكشند.

در این نبرد حدود دو هزار سرباز و افسر انگلیسی كشته شده و نیروهای بریتانیا(انگلیس) و بصره با دادن كشته‌های زیاد و از دست‌دادن توپخانه سنگین نیز به غنیمت عشایر مسلمان درآمد. در دومین نبرد، انگلیسی‌ها با عشایر خوزستان و بصره جنگیدند ولی با توجه به امكانات و تجهیزات انگلیسی‌ها متأسفانه، بالاخره عشایر خوزستان شكست خوردند و تعدادی از عشایر و علمای خوزستان در این محل به شهادت رسیدند.

سید «طاهر هاشمی آل مهدی» بزرگ عشیره سادات آل‌مهدی، آخرین رزمنده دفاع مقدس عشایر عرب خوزستان در برابر قوای متجاوز انگلیسی بود كه تیرماه سال 1389 در سن 112 سالگی بر اثر كهولت سن، دارفانی را وداع گفت.

این رزمنده دلاور، در جریان مقابله با متجاوزین انگلیسی در سال 1293 شمسی با قوای اعزامی از دربار بریتانیا موسوم بهD و هنگ «پونا» از هندوستان در حالی كه 15 سال سن داشت به عنوان مسئول تداركات عشایر عرب خوزستان در این حماسه حضور پیدا كرد.

وی اسفند‌ماه سال 1388 با بیان گوشه‌ای از خاطرات خود در جریان رزمایش بزرگ گمبوعه، به چگونگی مبارزات مردم دلیر خوزستان پرداخت و با یادآوری رشادت‌های عشایر شهید منطقه، خواستار تداوم روحیات ضد استكباری در مردم شد.

وی دفاع مقدس عشایر را برگرفته ازفرمان تاریخی حضرت آیت‌الله العظمی آقا سید محمدكاظم طباطبایی یزدی‌(رضوان‌الله تعالی علیه) مرجع بزرگ شیعیان در ‌آن زمان می‌دانست و در نقش گسترده‌ علمای شیعه در نبرد نابرابر با قوای متجاوز انگلیسی تأكید داشت.

«سید نور هاشمی»، فرزند آخرین بازمانده جهاد عشایر عرب در گفت‌و گو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان، اظهار كرد: پدرم نوجوان 15 ساله‌ای بود كه مسئول پشتیبانی بود. زمانی كه دشمن (نیروهای انگلیسی) از طرف اهواز به سمت سوسنگرد پیش‌روی كرده بودند همه جا را ویران می‌كردند و شب را در اهواز و یا همان «ناصریه» قدیم گذرانده بودند.

مردم با دیدن دشمن، تعجب كرده بودند كه چگونه با تجهیزاتی كه داشتند، از رودخانه كارون عبور كرده بودند. مردم اولین بار بود كه شاهد احداث پل بودند، نیروهای انگلیسی اقدام به احداث پل كرده بودند. وقتی كه به وسیله پل از كارون عبور كرده بودند، به منطقه‌ای به نام «منیور» نزدیكی اهواز رسیده بودند.

عشایر عرب اهواز نیز با فتوای آیت‌الله «شیرازی» كه فتوای جهاد را داده بودند از اهواز، سوسنگرد عشایر و خرمشهر در منطقه جهاد جمع شدند و چادر زدند. دشمن شب در منطقه «الله‌اكبر» یا همان مینور ماند. مردم با دیدن توپخانه، به دنبال این بودند كه مقابل دشمن ایستادگی كنند. به همین دلیل به طرف توپخانه هجوم بودند. جمعیت زیادی به طرف مینور هجوم آورده بودند.

به گفته هاشمی، مردم به دلیل ناآشنا بودن با توپخانه، عكس‌العمل‌های متفاوتی از خود نشان دادند. در این میان یكی از افراد سر خود را وارد توپ كرد به این تصور كه می‌تواند از هجوم دشمن جلوگیری كند اما توسط دشمن شهید شد.

مردم در آن زمان از ابزاری مانند «فاله»، «چماق» چوب و تفنگ‌های اولیه به جنگ دشمن رفتند. مردم با هر سلاحی كه داشتند به هجوم دشمن بردند. دشمن به سمت رودخانه كرخه پیش‌روی كرد و اقدام به احداث پل كرد. عشایر دشت‌آزادگان مقابل دشمن مقاومت كردند. نیروهای انگلیسی از طرف خوزستان به سمت عراق پیش‌روی كرده بود. مردم خوزستان نیز كه سلاح گرم نداشتند، تنها با «فاله» یا همان چنگك، نیروهای توپخانه انگلیسی را نابود كردند.

در این زمان نیروهای عثمانی به كمك نیروهای خوزستان آمدند. مسأله همدلی بین عشایر عرب و ترك مشهود بود.

وی افزود: خوشبختانه سال گذشته، سردار «باقرزاده» اقدام به بازسازی و نوسازی منطقه جهاد كرده است و یادبود شهدا به شكل جدیدی احداث شده كه جای تقدیر دارد. همچنین در این منطقه بنیاد شهید اعلام كرده كه بازماندگان اعلان نام شهدا سنگ قبر شهدا را ساخت تا زمینه ماندگاری ایثار مردم ثبت شود.

هاشمی تصریح كرد: پیروزی نیروهای عشایر همه نشأت گرفته از امداد الهی بوده است. دلیل هجوم نیروهای انگلیسی نیز زیاده‌خواهی نیروهای انگلیسی بوده است. انگلیس نیز كه پی به منابع نفتی برده بود این هجوم را برنامه‌ریزی كرد. دشمن پی برده بود كه خوزستان از منابع عظیم نفتی برخوردار است، به همین دلیل هجوم وحشیانه خود را آغاز كردند. اما آنها نمی‌دانستند كه مردم با فتوای آیت‌الله «شیرازی» حضور داشتند. اما در این جنگ نه تنها عشایر عرب حضور داشتند بلكه نیروهای دیگر نیز با شنیدن خبر سریع خودشان را به منطقه رساندند.

وی در خصوص حضور زنان در جهاد عشایر عرب خوزستان گفت: زنان برای آشپزی در منطقه حضور داشتند. با توجه به اینكه پدر من مسئول پشتیبانی و تداركات نیروها بوده است، غذا را به نیروهای درگیر منتقل می‌كرد.

وی گفت: با توجه به فتوای آیت‌الله «شیرازی» حتی نیروهای عثمانی نیز در این منطقه حضور داشتند. نباید فراموش كرد كه پیش‌روی نیروهای درگیر همراه با «یزله» و یا همان حماسه‌خوانی بوده است. از جمله یزله‌ها این بوده كه با فتوای «شیرازی» در بهشت به روی ما باز شده است. مردم نیز به دنبال این بودند كه هرچه سریع‌تر به جنگ دشمن بروند و تنها سلاحشان نیز ایمان قوی و فطری آنها بوده است. در این جنگ‌ها، ارزش‌ها به خوبی نمود پیدا می‌كند.

در جنگ عشایر عرب خوزستان حدود هزار نفر از نیروهای دشمن كشته شدند و تعدادی اسیر شدند و این همه نشأت گرفته از نیروی اعتقادی بالایشان بود. مردم در آن زمان ایثار كردند و حضور زنان گرچه در خط مقدم نبود ولی با تشویق همسران خود مانع از استقرار دشمن در منطقه شدند.

وی در ادامه به هشت سال دفاع مقدس و حضور به همراه پدرش اشاره كرد و گفت: سید «طاهر هاشمی» در این جنگ نیز حضور داشت و هیچ وقت حاضر به ترك منطقه نشد. گرچه پیر بود ولی تمایل داشت كه با حضورش دلگرمی را به رزمندگان داشته باشد.

وی با اشاره به خاطره‌ای از جنگ هشت سال دفاع مقدس، گفت: در زمان جنگ، با یك دستگاه جیب حدود 12 زن را به منطقه امنی رساندم و از سوسنگرد به حمیدیه انتقال دادم. كار سختی بود كه با توكل به خداوند محقق شد. اگر ایمان رزمندگان در دفاع مقدس نبود شاهد پیروزی نبودیم.

با شروع جنگ، شاهد دلاوری نیروهای رزمنده بودیم. در زمان جنگ شروع و برای حفاظت از پدرم، نیروهای رزمنده به دنبال این بودند كه پدر به جای امنی منتقل شود ولی پدر من حاضر به ترك خوزستان نبود و در منطقه حضور داشت.

نیروهای عراقی در عرض 48 ساعت به حمیدیه رسیدند و توانست به منطقه پیش‌روی كند. اما خوشبختانه مقاومت مردم منطقه از زن و مرد، كوچك و بزرگ گرفته همه مقابل دشمن ایستادند و به فرموده امام راحل خوزستان دین خود را به اسلام ادا كرد. این گفته واقعاً گفته بزرگی است. مردم خوزستان اصلاً عقب‌نشینی نكردند و مقابل دشمن ایستادند. ایثار مردم و فداكاری كه داشتند نباید فراموش شود. در جنگ خانواده‌هایی داشتیم كه یك روز فقط 12 از اعضای خانواده خود را از دست داده بودند. مردم خوزستان در كنار دلاوری دیگر رزمندگان حماسه‌آفرینی داشتند. شهدای خوزستان، شهدایی بودند كه اغلب در درگیری‌های مستقیم و بمباران شهید شدند.

فرزندان این منطقه همه ذوق داشتند كه در منطقه حضور داشته باشند. با پایان یافتن جنگ نیز چندین نفر از علما تصمیم گرفتند كه در منطقه حضور داشته باشند و پایان یافتن جنگ را به مردم و رزمندگان اعلام كنند.

وی در خصوص ملاقاتی كه با مقام معظم رهبری داشتند گفت: مقام معظم رهبری مهارت مدیریت و علم داشتند. وقتی خدمت ایشان رسیدیم در حق مردم این منطقه دعا كردند.

وی گفت: امنیتی كه هم‌اكنون در كشور هست به بركت پیروزی انقلاب اسلامی است و امیدواریم ایثار و فداكاری مردم در همه دوران پابرجا و ثابت بماند.

وی از سال 59 تا 89 مسئولیت امور بنیاد شهید و امور ایثارگران منطقه را به عهده داشته است و حدود 6 ماه است كه مشكلات مردمی را حل و فصل كردند و با توجه به اعتمادی كه بین مردم دارد در شورای حل اختلاف بنیاد شهید فعالیت می‌كند.

در جریان نبرد عشایر قهرمان عرب خوزستان با قوای انگلیسی بیش از 1000 تن ازنیروهای انگلیسی كشته و قریب 500 تن از عشایر نیز به شهادت رسیدند. در پی این عملیات، قوای متجاوز انگلیس تا روستای مرید از توابع خرمشهر عقب‌نشینی نمودند.

گزارش: مریم جویدراوی
طبقه بندی: اخبار روستا، اخبار ایران،

تاریخ : شنبه 13 اسفند 1390 | 01:58 ق.ظ | نویسنده : احمد عبودی پور | نظرات
.: Design By : Susa Theme | susatheme.com :.